4.6. Globlis krdsek
2016.01.28. 23:35
4.6. GLOBLIS KRDSEK - MI LESZ VELED, EMBERISG?
Tanknyv 116-118. oldal, munkafzet nem kell
1. Eltart kpessg
1. Minsg
Az embernek lelke van, az llatnak nincs. Az ember Isten kpmsa s a teremts koronja.
Az ember az llattl minsgileg klnbzik: annl sszehasonlthatatlanul rtkesebb.
V. fgefa megtkozsa, gerzai megszllott.
2. Feladat
Az ember feladatul kapta Istentl, hogy szaporodjon. "Isten megldotta ket, Isten szlt hozzjuk: 'Legyetek termkenyek, szaporodjatok, tltstek be a fldet s vonjtok uralmatok al." /Ter 1, 28./
3. Problma
Az ember lete rgen is kzdelmes volt – s krnyezetvel egyltaln nem volt ”harmonikus” a kapcsolata, pl. amikor lett kockztatta a mamutvadszat sorn vagy hen halt, ha a vad odbb llt.
Kr. e. 10 000-re a (kb. 15 milli) vadsz-gyjtget ember ltal lakott fld – elszr s utoljra - tlnpesedett.
Ekkorra a vadszok mr szmos nagyvadat kiirtottak.
4. Megolds
Az ekkor sznre lp gazdlkod ember azonban a korai fldmvels ltal ezerszeresre nvelte az ltala hasznlt terlet eltart kpessgt. Ez az ldsos termstlag nvekeds – a npessgnvekedst jval megelzve - mindmig tart. Ettl kezdve a globlis tlnpeseds megsznt.
Npsrsg s letmd
|
letmd
|
f/km2
|
nvekeds
|
Vadsz-gyjtget
|
0.1
|
-
|
Korai llattenyszt
|
1
|
10
|
Korai nvnytermeszt
|
100
|
1 000
|
Modern mezgazdasg
|
1000
|
10 000
|
5. ton
A technikai fejlds kvetkeztben napjainkban
az hezk llekszma nem csak arnyaiban, hanem abszolt rtkben cskken
az egy fre jut gabonamennyisg n
az mezgazdasgban dolgozk arnya zuhan (90 % à pl. Magyarorszg 7%, USA 2%)
Ezek mellett
az hezk bsggel jl lakhatnnak a kvrek tlfogyasztsbl v. dsgazdag s Lzr ”Krlbell ugyanannyi tltpllt ember van a Fldn, mint ahny hez.” /KeK-153./; annak ellenre, hogy pl. az USA-ban egy ember naponta tlagosan 2 kg lelmiszert dob ki.
a Fldn ktszer annyi els lpcss szntfld lehetne, mint amennyit hasznlunk.
Az emberisg korntsem tlttte be a Fldet, mivel az sszes ember llva elfrne Komrom-Esztergom megye terletnek ngytdn – amelyik Magyarorszg legkisebb terlet megyje.
Szmts: Egy m2-en 4 f llhat. 1 km2-ben 1 milli m2 van. Teht 1 km2-nyi terleten 4 m f llhat. A jelenlegi 7 300 milli fldlaknak teht 1825 km2 kell – a megye terlete azonban 2265 km2.
2. Anyag
1. Fogyaszti trsadalom
A termel (tks) a reklm ltal mestersges ignyeket kelt s gyors termkvltst hajt vgre à ”Hasznld s dobd el” letstlus
2. Szemt
Egy tlagos magyar ember egy v alatt 400 kg s 2 m3 szemetet termel. Az orszg lakossga vente kt Gellrt-hegynyi (0.02 km3) hulladkot termel.
Az ltagos szemtbl termszetes szerves anyag 30%, manyag 15%, papr 10%, veg 5%, fm s textil 5%, egyb 35%.
Ennek fele lebomlik, a tbbi pedig tmrdik. Mintegy 20%-t jra hasznostjuk.
Tegyk fel, hogy
(1) semmi a szemetet nem hasznostunk jra s a szemt sem tmrdik, s
(2) az orszg terletnek 1 ezrelkt szemttelepnek hasznljuk, ahol sunk egy 200 m mly gdrt.
Akkor ez a gdr ezer v alatt telne meg (100 x 0.02 x 50 = 100).
Szmts: 10 milli f egy v alatt 20 milli m3 szemetet termel. Ez megtlt egy olyan gdrt, amelynek terlete 1 km2, mlysge pedig 20 m. Ha a mlysgen nem vltoztatunk, 100 v alatt 100 km2 terlet kell – ami az orszg terletnek egy ezrelke. Ha a mlysg tzszeres, akkor ez ezer vig elg.
Tovbbi tudni val, hogy a modern szemttelep nem rintkezik a talajvzzel s gy nem szennyezi azt. Szaga sincs, a szerves anyagok bomlsa sorn termeld biogzzal pedig energit lehet termelni. A modern hulladklerak felsznt erdstik s ezen erdkben jl rzik magukat az zek. Msutt golfplyt ptenek rjuk.
Szemtkezelsi hierarchia, nvekv krnyezeti terhels szerint
· megelzs: nem termeldik szemt
· jrahasznlat: a trgyat azonos mdon hasznljk
· jrahasznosts: a trgy anyagt jra felhasznljk
· energiatermels: a trgy anyaga megsemmisl s ebbl energit nyernek
· leraks tn. deponls: a trgyat szemttelepen lerakjk.
3. j anyagok
1. Vulkni veg
150 000 ve az ember kevesellte a ritka vulkni veget (obszidint) – ezrt megtanulta a sokfel fellelhet kveket gets tjn tkristlyostani.
Fellpett egy anyag problma – s az ember megoldotta.
2. Bronz
Az kor ritka s drga anyaga volt a bronz (rz s n/antimon tvzet). Az ember ezrt Kr. e. 1200-tl kifejlesztette a vasrcbl val vasolvasztst, s Kr. e. 800-tl megkezddtt a vaskor.
Fellpett egy msik anyag problma – s az ember megoldotta.
3. Manyag
A billird golyt elefntcsontbl ksztettk – de ez a nyersanyag drga volt. Ennek helyettestsre kszlt az els modern manyag (Alexander Parkers 1856-ban cellulzbl cellulz-nitrtot mn. celluloidot lltott el. A manyagok mra majd’ olyan fontoss lettek, mint a fmek.
Fellpett egy harmadik anyag problma – s az ember megoldotta.
4. jrarahasznosts: fmek
A rz s alumnium 2/3-a, acl 1/3-a mr jra hasznostott. A gazdlkod ember az anyagforgalmat akr zrtt is teheti – miknt a termszet.
A nyersanyagok elfogysra vonatkoz tanknyvi becsls tves (n, lom, cink; ezst; fluor, higany).
3. Energia
1. Rgen s ma
Mikor mg izom energit hasznlt az emberisg - rendszeres volt a vlsg: az hnsgek idejn.
Mi dsklunk benne – ha teht ezt annak nevezzk, a rgi idket sokszorosan gy kne hvni.
Amikor drga lett a fa, akkor kezdtk Birmingham mellett a feketeszenet a vaskohszatban hasznlni (Coalbrookdale, Abraham Darby, 1709). Ksbb ez lett az els ipari forradalom energiaforrsa.
Azok az orszgok, amelyeknek nem volt feketeszenk,
2. Energiaforrsok
Kolaj
j lelhelyeket r el a technikai fejlds pl. az ceni fenksksgokon.
j eljrsok szletnek pl. a kisebb olajtartalm olajpalbl val kolaj nyers ltal.
Nagyon sok szn van – amibl kzel szz ves technikval lehet benzint kszteni.
Urn: Belthatatlanul tmrdek van. A Fld mlyn is ettl van meleg à fldh-erm.
Fzis erm: A jv energiaforrsa lesz.
Nap: 5 millird vig stni fog à napenergia.
4. Krnyezet
1. zonrteg
A felszn kzeli zon a ”rossz zon” – mert ers mreg. A magaslgkri zon viszont ”j zon”, mivel elnyeli a Nap kros ultraibolya mn. ultraviola r. UV sugrzst. A tlerej UV sugrzs ”brrkot tn. melanmt, szrkehlyogot, illetve az immunrenszer megbetegedst okozhatja.” /Fr7Of-120./ Az zon maximuma 25 km-en van, a sztratoszfrban.
A magaslgkri zon tlagos vastagsga tengerszinti nyomson 3.5 mm lenne. A sztratoszfrikus zonrteget szz ve fedeztk fel (1913). Ebbl kvetkezen mennyisgt ennl rgebben biztos, hogy senki sem mrte. Harminc ve figyeltek fel tavaszi vkonyodsra (1985, Brit Antarktiszi Felmrs).
A vkonyodsban a freonoknak van f szerepe, mert visszaszortsuk ta tredkre cskkent az idleges vkonyods terlete. ”Mostani szmtsok szerint 2080-ra a bolygnkat krllel zonrteg az 1950-es vek szintjre ll vissza.” /NaG.2010.05.14./ Ha a lgkr melegszik, hamarabb lell a rteg vkonyodsa. A globlis zonmennyisg 1979-1997 kztt mindssze 3%-kal cskkent /KeK-325./.
A trsg lakhatatlanul zord s magnyos, mivel a szelek s tengerramlsok vgletesen elszigetelik (a dli flteke nyugati szelei s a Nyugati-szl-hidegramls). A hideg flvben nem jut az Antakrtisz fl s forr vezetben kpzd zon. Tavasszal (szeptember-november) felszabadul a magas lgkri felhkbe fagyott freon s kifejti zonbont hatst. Nyrra az zonrteg a forr vezeti zon hatsra ”befoltozza magt”.
A freon (CFCl3) zonbont hatsa gy rvnyesl, hogy az UV sugrzs hatsra lehasad egy klratom, mely egy zon molekult kt atomos oxignn s klr-oxidd bont. Ezutn a klr-oxid oxignje egy jabb zonmolekult bont, s a klr eredeti llapotban felszabadul. Reakciegyenlet: Cl + O3 à ClO + O2; ClO + O3 à Cl + 2O2.
2. Hmrsklet
A jgkorban a fldi tlaghmrsklet a mainl 11 oC-kal alacsonyabb volt /Tim-36./.
A jgkori jg a New York – London – Krakk – Kijev vonalig nyomult. 200 000 ve 170 km-re volt a mai magyar hatrtl. Az Alpokat 1 km vastag jgtakar fedte.
A Kre. 10 000-ben kezdd jelenkorban (holocnban) nlunk mr volt 5 oC-kal melegebb, az gynevezett kis jgkorszak sorn pedig Eurpa ghajlata 1.5 oC-kal hidegebb volt.
Kr. u. 1800 ta az satag energiahordozk elgetse à CO2 okozta veghzhats-tbblet à lehetsges, hogy 0.5 oC–kal emelte a fldi tlaghmrskletet.
”Nincs ugyanilyen egyrtelm kp, amelyet meg lehetne mutatni az embereknek a klmavltozssal kapcsolatban, s nincs ugyanilyen egyrtelm bizonytk – mholdkp, statisztika – sem.” /Papp Gabriella, 2013.09.11; WMO-NASA/
A jgkorban ”Valahnyszor a jg visszahzdott, Eurpa s zsia laki megszaporodtak s fejldtek.” /Tim-36./
"Bolygnk egsze normlis llapotban jgmentes gitest." /Jg2-5./ A fldtrtnet 85%-ban nincs sarki jg. Az emberszabs majmok ehhez az ghajlathoz alkalmazkodtak. A ruhtlan ember szmra az optimlis hmrsklet 28 oC.
3. Tengerszint
A rendszeres tengerszint mrsek 1880-tl kezddtek.
A Vilgcen szintje a jgkor ta 120 mtert emelkedett, az utbbi ktszz vben pedig 0.2 m-t.
Kelet-Antarktika adja a fldi jg ngytdt. Kelet-Antarktika jege enyhn vastagodik. Nyugat-Antarktika jege cskken. Ha teljesen elolvadna, a vilgcen szintje 4.3 mterrel emelkedne meg.
Fldnk utoljra 37 milli ve volt jgmentes /NaG.2013.09.: 60-61/. A Dli-sarkvidken ekkor tnik fel az tmeneti jgtakar, ami 34 milli vtl kezdve folyamatosan fennll. Az szaki sarkvidken a jgtakar tmenetileg 8 milli ve tnt fel s csak 3.6 milli ve ltezik folyamatosan /NaG.2013.09.: 60-61/. Ha a Fld sszes jege elolvadna, a Vilgcen szintje maximum 66 mtert emelkedhet /NaG.2013.09.: 60-61/. Ebbl Kelet-Antaktisz 53.3 mtert, Grnland 7.6 mtert, az egyb fldi jg pedig 60 cm-t adna.
|