deak.istvan
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
9. biológia
Tartalom
 
9. Földrajz
9. Földrajz : 1.7. A Hold

1.7. A Hold

  2016.09.21. 06:37


 1.7. A HOLD – ”Földünk hűséges kísérője”; tankönyv 32-35. oldala

 

 

 1. Története

 1. Társai

 A Naprendszerben a két belső bolygó (Merkúr, Vénusz) kivételével minden bolygónak van holdja.

 Az ismert holdak száma: 1+2+65+60+27+13+3 = 171.

 A Föld holdja a Naprendszerben a 6. legnagyobb.

 2. Kiakakulásáról két elmélet van.

 1. Az őstömeg-elmélet szerint a Föld és Hold anyaga egykor közös volt, és ebből az anyagtömegből egy időben különült el a két égitest.

2. A becsapódásos elmélet szerint a Föld a korábbi, melybe egy Mars méretű ’Theia bolygó’ csapódott be. A bolygó és a Földből kivetett anyag együttese hozta létre a Holdat.

 3. Fennsíkok és tengerek

 4.6 milliárd éve – a Földével egy időben – jön létre a szilárd felszíne.

 4.5-3.9 milliárd év között – tehát hétszázezer éven át – történnek a nagy becsapódások, melyek a fennsíkokon ma is láthatók.

 3.9-3.2 milliárd éve – tehát szintén hétszázezer évig – törnek fel a ”tengerek” bazaltjai. Ezután már csak kisebb meteor becsapódások, gázkitörések és holdrengések történnek.

 4. Napjainkban

 Legfontosabb felszínformáló erő a hőaprózódás.

 Ennek következtében a felszínt finom por borítja.

 

 2. Adatai

 1. Földtávolsága

 Átlagosan 384.000 km ~ 400.000 km, az Egyenlítő hosszának tízszerese, kb. 1.3 fénymásodperc.

 2. Sugara

 1738 km; a földsugár 27%-a ~ 1/4-e.

 Érdekes, hogy korongja közepes földtávolság esetén ugyanakkora szög alatt látszik, mint a Nap.

 Felszíne 38 millió km2, tehát kicsit kisebb, mint Ázsiáé.

 3. Tömege

 Átlagos sűrűsége a 3.4 g/cm3 lényegesen elmarad a Földétől.

 Tömege 1/81-e a Földének.

 Nehézségi ereje a földinek 1/6-a.  Ezért az űrhajósok 20 métereseket tudtak ugrani.

 4. Fénye

 Saját fénye nincs, fényét a Naptól kapja, mely mindig az égitest egyik felét világítja meg.

 A Nap után a legfényesebb égitest.

 5. Hőmérséklete

 A nappali féltekén a hőmérséklet +118 (max. 130) oC, az éjszakain -153 (mn. – 160 oC). Tehát a hőingás 271 C (max. 290 oC). Ez azonos a havi hőingással, mivel a holdi nap úm. nappal + éjszaka időtartama a holdhónappal azonos.

 6. Mozgásai

 Kötött forgású égitest, mivel keringési és a Föld körüli forgási ideje egyező; 27.3 nap. Ezért ugyan azt a felét mutatja a Föld felé.  A túloldalát csak űrhajósok láthatták, űrszondák fényképezhették.

 Mivel egy tengelyforgása alatt a Föld a Nap körül is elmozdul, fényváltozásai 2.2 nappal hosszabb periódust adnak, ami 29.5 nap.

 

 3. Felszíne

 1. Fennsíkok

 A Hold kialakulásakor a tömegvonzás okozta súrlódás és a becsapódások miatt a teljes holdanyag átolvadt. A fennsíkok kőzetei e korai kihűlés során szilárdultak meg. A későbbi becsapódások ütötte kráterek megmaradtak rajtuk.

 Felszínük tagolt. A becsapódások által létrehozott hegyvonulatoknak földi neveket adtak: Kárpátok, Alpok, Kaukázus. A legmagasabb hegyvonulat az Appenninek (11 km magas).

 2. Tengerek

 Úgy jöttek létre, hogy a későbbi becsapódások a már megszilárdult kérget átütötték és a kráterekbe a mélyből bazaltláva nyomult.  Ez elöntötte és elfedte a korábbi krátereket, majd szintén kihűlt.

 Felszínük sík. Régen tényleges állóvíznek hitték őket. Erre utalnak a nevek: Szivárvány-öble, Nyugalom-tengere (tn. Mare Tranquillitatis, az első Holdralépés helye), Viharok-óceánja, Halál-tava, Rothadás-mocsara. Tényleg van némi vízjég a sarkvidéki kőzetrepedésekben.

 3. Holdfelszín táblázat

Név

Tudományos

Arány

Domborzat

Kor

Kráter

Kőzet

Szín

Fennsíkok

Terra

85 %

Tagolt

4.6 - 4.0

sok

Anortózit

Világos

Tengerek

Mare

15 %

Sík

4.0 - 3.0

kevés

Bazaltláva

Sötét

 

 4. Normál fényváltozásai

 A Nap mindig a Hold felét világítja meg. Mi a megvilágított részt a Földről nézzük. A látott fényváltozásokat a három égitest egymáshoz viszonyított helyzete határozza meg.

 A fényváltozások szakaszai a holdfázisok, melyek kb. hetente (1/4 hónap) követik egymást. A fényváltozások periódusideje 29.3 nap (szinodikus hónap). Mivel eközben a Föld is kering, a Hold a kiindulásival azonos helyzetet hamarabb éri el (27.3 nap, sziderikus hónap).

 A négy holdfázis az alábbi:

Újhold: a Hold nem látszik, mert sötétben lévő oldalát mutatja felénk.

Első negyed: a Hold D-alakú - és dagad

Telihold: a Hold napsütötte oldalát mutatja felénk, korong alakú

Utolsó negyed: a Hold C-alakú - és csökken ('cökken', fogyó hold).

 

 5. Fogyatkozásai

 ”A Földön évente 2-5 napfogyatkozás és legfeljebb két holdfogyatkozás lehetséges.” /F9Of-34./

 Holdfogyatkozás: a Hold a Föld részleges vagy teljes árnyékkúpjába kerül.

 Égitestek sorrendje: Nap - Föld – Hold à csak teliholdkor lehet.

 Napfogyatkozás: a Nap a Hold a Föld részleges vagy teljes árnyékkúpjába kerül.

 Égitestek sorrendje: Nap - Hold - Föld à csak újholdkor lehet.

 Egyik fajta fogyatkozás sincs minden  hónapban, mert a Föld és Hold keringési síkja nem pontosan azonos.

 A fogyatkozás a Földről szemlélve lehet részleges és teljes.  Az előbbi esetben a Nap fénye kevesebb, ún. 'félárnyék', a másik esetben teljesen hiányzik, ún. teljes árnyék. A teljes napfogyatkozás max. 8 percig tarthat.

 

 6. Tengerjárás /FrN9: 121./

 1. Alaphatás

 A holdközeli oldalon a víz felpúposodik, mivel magához vonza a Hold.

 A holdtávoli oldalon a víz kisodródik, kipúposodik, mivel a Hold a Föld és Hold közös tömegközéppontja körül kering, és ez a Föld belsejében van, de nem középen.

 2. Következmény

 A két dagályhullám a Föld forgása miatt naponta körbefut.

 A tengerszint hat óránként nő-csökken-nő-csökken.

 3. Módosító hatás

 A Hold tömegvonzására újholdkor 'rásegít' a Nap à szökőár.

 Az első és utolsó negyed idején pedig gyengíti azt à vakár.

 

 7. Holdkutatás /F9Of-35./

 1. Ókor

 A Hold a Földhöz legközelebbi és a legjobban ismert égitest. Biztos, hogy már az ókori Mezopotámiában az időmérés egyik alapjául szolgált. Ismerték fogyatkozásainak időpontjait is. Arisztarkhosz a Földtől való távolságát is megbecsülte.

 2. Távcső

 Az első távcsöves csillagász, Galileo Galilei 1610-ben a Hold felszínét is megfigyelte. ”Megkülönböztette a Hold felszínén látható sötét ’tengereket’ a világos ’szárazföldektől’. Távcsövével krátereket, a holdtengerek peremén hegységgyűrűket is látott.” /F9Of-32./  A hegyek magasságát is megbecsülte. 1647-ben készült el az első teljes Hold-térkép.

 3. Holdraszállás

 1959-ben a szovjet Luna űrszonda készítette az első képeket a Hold túloldaláról, ekkorra már a Hold térképek egészen pontosak voltak. A szonda egy későbbi változata 1966-ban sikeresen Holdra szállt.

 Az 1967-ben megkötött Űrszerződés (Outer Space Treaty) értelmében egyik ország sem sajátíthat ki földön kívüli területet. Az USA zászlajának kitűzése ezért nem jelentett birtokba vételt. 1969-ben az Apollo-11 legénysége megtette az első lépéseket a Holdon. A leszálló egységből indulva hangzott el Neil Armstrong /nil armsztrong/ űrhajós mára szállóigévé lett mondata: ”Kis lépés az embernek, de hatalmas ugrás az emberiségnek”. Mindmáig az egyedüli égitest, ahová az ember is eljutott (1969-1973). A hat éven át, egészen 1973-ig tartó Apollo-program keretében összesen hat alkalommal járt ember a Holdon, és onnan közel 4 mázsa kőzetet és holdport hoztak magukkal. A holdséták összideje 3 1/3 napot tett ki. A program lezárulása óta nem járt ember a Holdon.

 ”A Föld teljes látványát először megörökítő kép a Hold felé tartó űrhajóról készült.” /F9Of-24./

 4. Napjainkban

 Műholdakra szerelt radarok segítségével néhány éve a kutatók nagyon kis mennyiségű vízjeget találtak, ami valószínűleg a mellékbolygó belsejéből származik.

 Napjainkban vannak, akik a Holdat a ”nyolcadik földrésznek” tekintik. A hasznosítás feltételezett területe lehet (4) az ércbányászat (ritka földfémek, hélium-izotóp), energiatermelés, veszélyes hulladék elhelyezés és a vendégforgalom. Az üzletben magánvállalatok is részt kívánnak venni.

 

Kedves Csokoládé kedvelõk! Segítségeteket kérném a kérdõívem kitöltéséhez! Témája a CSOKOLÁDÉ MÁRKÁK! Köszön    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!