4.2. Horvtorszg s Szerbia
2017.01.09. 02:05
4.2.1. HORVTORSZG
Tanknyv 130-133, rsbeli hzi feladat a munkafzet 68/1. feladata
1. Alapadatai
orszg
|
terlete
|
lakossga
|
fvrosa
|
vallsa
|
nyelve
|
Horvtorszg
|
½ Mo
|
4 m f
|
Zgrb
|
Katolikus
|
szerbhorvt / dlszlv
|
Terlete 57 e km2.
2. Termszetfldrajza
1-2. Domborzata s vzrajza
szaki hatra jrszt a Drva, tszeli a Szva, dli hatra az Adriai-tenger.
A Duna s az Adriai-tenger kztti orszg terlet vltozatos tjakat foglal magba. Alakja egy ’U’ bethz hasonlt, melyet a Szva felez.
Az U-bet szakkeleti szrnak cscske a termkeny Drvakz = Baranyai-hromszg , mely az Alfld rsze. A Drva-Szva-kze dombvidk, mely a Dunntli-dombvidkre hasonlt.
Az U-bet dlnyugati szra a Szvtl dlre elterl Dinaridk mszkszikls, rdgszntotta vonulatai a tengerparttal prhuzamosak. Az orszg legmagasabb pontja a Dinri-hegysgben tallhat Dinara (1831 m). Az orszg adriai partvidke Isztria hromszg alak flszigete s a dlkeletnek egyre keskenyed Dalmcia.
3. ghajlata
Az orszgterlet zme nedves kontinentlis, a Dinaridk hegyvidki, Dalmcia pedig mediterrn ghajlat.
3. Trtneti fldrajza
A Krpt-medencbe 567-ben berkez avarok teleptik a horvtok eleit a Krptok kls peremrl (fehr horvtok a lengyel-ukrn hatrvidken) a Dinaridk szaki hegyvidkre. Az els nll horvt kirly Tomiszlv volt, s 925-ben koronzzk meg.
Orszgt ksbb Szent Lszl kirly hzassggal s a belviszlyt kihasznlva, karddal szerzi meg (1091). Megalaptja a zgrbi pspksget (1093) /MKL/. Dalmcit Knyves Klmn csatolja a Magyar Kirlysghoz, akit Tengerfehrvrott koronznak horvt kirlly, 1102-ben. Ezen kt kirlyunk ltal Magyarorszg nyolcszz vre tengeri kijratot szerez. A muhi csata utn IV. Bla kirly a dalmciai Trau vrban tall menedket az ldz tatr sereg ell.
A tatrjrs utn az orszgot a horvt bn igazgatja. Az rett kzpkorban Dalmcia tkzterlet, melynek birtoklsrt Velencvel hadakozunk (tengeri kijrat a beltengeri partvidk ellenben). A partvidki hegyoldalak koprsga a moh velenceiek lelkn szrad, mivel az erdket kivgtk, s a vkony talaj lemosdott.
A magyar kirlyt Horvtorszg kirlyv is koronzzk. Uraikat avar eredet szval bnnak nevezik. nll orszggylsk a szbor. A horvt nemessg ktnyelv (Zrnyiek, Frangepnok).
A trk hdts torl hatsa miatt a horvtok szaknak hzdnak (helykre szerbek meneklnek: Knin) s megsokasodnak a Vrvidken s a Drva-Szva-kznek kzps rszn is. Ez utbbi terletet ekkortl kezdik Szlavninak nevezni.
A nemzeti breds korban megjelen magyar-horvt ellentt els megjelense a Napleon ltal trkpre emelt krszlet Illria (1805), a tovbbi ellentteket a Habsburgok sztjk. Jelasics bn mr a magyar szabadsgharc eltklt (de sikertelen) ellenfele, akinek gylevsz serege 1848-ban Pkozdnl vesztett csatt. A Habsburgoknak tett szolglatairt emelik Zgrbot rseksgi rangra.
Horvtorszg 1918-ban az SHS-kirlysg rsze lesz. 1991-ben kiltja ki fggetlensgt, majd t ven t a szerbekkel hadakozik (dlszlv-hbor, 1991-1995). 1991-ben kiltja ki fggetlensgt, majd t ven t a szerbekkel hadakozik (1995). 2013-ban EU-tag lesz.
4. Emberfldrajza
1. Nyelv: Dlszlv.
2. Magyarsga
A trianoni bkedikttum idejn a mai orszgterleten 120 000 magyar lt, akik szma mra 13 000-re cskkent (2001; ”10-15 ezer f” /Fr8N-51./). A Baranyai-hromszg lakossgnak 40%-a volt magyar az elcsatolskor.
3. Vallsa: Rmai katolikus.
4. Teleplshlzata
A fvros mellett hrom vros npessge haladja meg a szzezer ft, ezek: Split, Fiume s Eszk.
5. Mezgazdasga
1. Kukorica-v
A Baranyai-hromszg s a Drva-Szva-kznek f termnye a bza, kukorica; cukorrpa, napraforg; a hzillatok kztt pedig legfbb a serts s a baromfi.
2. Hegyvidk: Az orszg terlet harmadt fedi erd /EDA/.
3. Mediterrn gazdlkods
Az Adriai-partvidken ”a mediterrn tjakon citrus-, mandula- s olajfkat nevelnek, szlt s gymlcsket termesztenek.” /Fr8N-52./ A partvidk jellegzetes nvny a fge s a citrusflk (mandarin).
6. Ipara
ramtermels
Az elektromos ram termels 2/3-t vziermvek, 1/3-t hermvek adjk. Magyarorszghoz hasonlan energiaimportr (30%, 2009).
Meghatrozak a tudsignyes gazatok.
”Fiume a hajpts s a kolaj feldolgozs kzpontja” /Fr8N-52./.
”Zgrb a sokoldal horvt ipar legnagyobb kzpontja” /Fr8N-52./. Iparban meghatrozak a tudsignyes gazatok pl. elektrotechnika, gygyszergyrts.
7. Szolgltatsai
1. Kzlekeds
Az orszg kzlekedsben meghatroz a Ljublana-Belgrd, Fiume-Dubrovnik s a Budapest-Fiume tengely.
Legfbb tengeri kiktje Fiume s Split.
A Krk szigetrl indul Adria-kolajvezetk biztonsgoss teszi Magyarorszg kolajelltst.
2. Vendgforgalom
1. Kulturlis vendgforgalom: Nevezetes termszeti rtket jelent az Eszk melletti Kopcsi-rt (Kopacki Rit), mely a Gemenci-erd dli folytatsban helyezkedik el. A Plitvicei-tavak a Korona-patak mszkgtjairl nevezetesek. Spalatoban (Split) pttette fel palotjt a vres kez Diocletianus csszr. Dubrovnik memlkvrosa ”a horvt tengerpart gyngyszeme” /Fr8N-52./.
2. Frd vendgforgalom
”A csodlatos szpsg adriai tengerpart s a hangulatos, memlkekben gazdag vrosok sok turistt vonzanak. Az idegenforgalom az orszg fontos bevteli forrsa.” /Fr8N-52./
8. Vrosai
Eszk, horvtul: Osijek, 150 e
Hdvros az egykori Nndorfehrvr-Buda hadit Drvai kelhelyn.
A vros a Drva-Szva-kznek Baranyai-hromszgre tekint peremn helyezkedik el.
Drva-hdja Nndorfehrvr s Buda kztti ft tkelhelye volt – melyet Zrnyi Mikls felgetett (1644).
A horvtorszgi magyarsg kulturlis kzpontja. Kzelben magyar nyelvsziget tallhat (Krogy, Szentlszl).
Iparban kiemelked az lelmiszeripar.
Zgrb, horvtul Zagreb, 1.2 m
Horvtorszg fvrosa a Szva vlgykapujban.
Pspksgt Szent Lszl kirly alaptotta. A nemzeti breds kezdetn kisvros volt (1800: 7e f).
Nvekedsben nagy szerepe volt annak, hogy a Budapest-Fiume s Ljubljana-Belgrd t- s vastvonalak metszspontjban tallhat.
Iparban meghatrozak a tudsignyes gazatok pl. elektrotechnika, gygyszergyrts.
Fiume, horvtul Rijeka. 150 e
A Magyar Kirlysg egykori tengeri kapujaknt vlt jelentss, miutn Budapest fell elri a vast (1874).
A legnagyobb horvt kikt.
A Magyarorszg szmra fontos Adria-kolajvezetk indulpontja (Krk szigete).
Split, olaszul Spalato, 200 e
Dalmcia legnagyobb vrosa s fhelye.
vrosa Diocletianus csszr palotjnak falai kztt szorong.
Dubrovnik, olaszul Ragusa
vrosa rvn memlkvros, Dalmcia dli rszn.
Nagy Lajos meghdtotta.
vszzadokon t Velence vetlytrsa volt.
4.2.2. SZERBIA, tanknyv 130-133. oldala.
1. Alapadatok
orszg
|
terlete
|
lakossga
|
fvrosa
|
vallsa
|
nyelve
|
Szerbia
|
1 Mo
|
7 m f
|
Belgrd
|
ortodox
|
szerbhorvt / dli szlv
|
Terlete 77 e km2, Magyarorszgnek kb. 80 %-a.
Lakossga 7.2 m f /2013/, Magyarorszgnak 70 %-a.
Npsrsge kb. Magyarorszgnyi, pl. 94 f/km2.
2. Termszetfldrajza
1. Domborzata
1. Krpt-medence
Az orszg szaki rsze az Alfldhz tartozik, s hrom rszre tagoldik.
Bcska a Duna-Tisza-kznek dli rsze. A Ferenc-csatorna kt rszre osztja. szaki rsze termkeny lszht, a dli pedig mentett rtr.
A Szermsg a Duna-Szva kze. Szigethegye a Fruska Gora, rgi magyar nevn Tarcal-hegysg (max. 539 m). Szpsge miatt ”a Vajdasg kszere” nvvel is illetik. A kzpkori Magyarorszg legfbb borvidk, hres bora a szermi.
A Bnt (mn. Bnsg, Temeskz) a Maros, Tisza s Duna kze, amit keletrl a Dli-Krptok hatrol. A Bnton Szerbia Romnival 2/3 1/3 arnyban osztozik. Nevezetes tja a Deliblti-homokpuszta s az Alibunri-mocsr.
2. Balkn
Az szak-Balkn kzepn lv orszgon thalad a Vardar-v. Ettl keletre a Balkanidk, nyugatra pedig a Dinaridk vonulatai magasodnak. A Balkanidk szerbiai rsze a rzben mig gazdag Szerb-rchegysg.
2. Vzrajza
A Szva s a Duna vonala a Krpt-medence s a Balkn hatra.
A Morava foly szerbia tengelyben folyik.
3. ghajlata: Nedves kontinentlis s hegyvidki.
3. Trtneti fldrajza
1. Dlvidk
A termkeny tjnak lakossga az rpdkorban sznmagyar lakossga volt. A trk hdoltsg alatt a szerbek meggyilkoltak egymilli magyart s sokan estek ldozatul a trk s Habsburg seregeknek is. Agy a tj a trk kizsekor alig volt lakott. A Ferenc-csatorntl szakra lv rszre tbbsgben magyarok, a dlire pedig szerbek telepedtek.
A szerbsggel mr a Rkczi-szabadsgharcban sem lehetett kiegyezni – hegyes-dombos hazjukbl leereszkedve mindenkpp meg akartk szerezni a termkeny fldeket. A ’48-as szabadsgharc htbatmadsakor ismt brutlis magyar (s romn) irtsba kezdenek. A Dlvidk megszerzsre vgl a trianoni bkedikttum adott lehetsget.
2. szerbia
A Krpt-medencbe 567-ben rkezett Bajn npe. A kn szmos szlv trzset megfelezett s tvetett a Balknra, Biznc ellenben. A Drezda trsgben l szorbok s a szerbek nevnek hasonlsga innen ered. A szerbek korai szllsterlete szakon a Dunig, nyugaton a Balkn-hegysgig, dlen a Morava forrsvidkig, nyugaton pedig a Drinig terjedt.
Nyelvk a horvtoktl nem klnbztt, de alapvet klnbsgg vlt az, hogy 850 k. az ortodox keresztnysg hvei lettek, s cirill betvel rnak. Rc nevket korai llamuk Raska nevezet fvrosrl kaptk, mely ma a koszovi hatr kzvetlen kzelben van. A szerb uralkod 1217-ben felveszi a kirlyi cmet s 72 vre nllsul.
1389-ben a szerbek Rigmeznl sorsdnt csatt vesztenek a trk ellenben (ez volt ’a szerb Mohcs’). Ezutn fl vezreden t nygik (1878) a trk uralmat. Elsknt Belgrd trsge lett rszlegesen nll, majd a dli terjeszkeds rvn kialakult szerbia (1804 felkels, 1830 fgg fejedelemsg), mely 1878-ban nyeri el az nllsgot. A trkellenes harcokban a szerbek mindvgig hathats orosz segtsget kapnak. Az I. Vilghbort megelzen megszerzik Koszovt s Makednit, 1918-ban pedig a Dlvidket is.
Az llam sztesse utn, 1941-ben Magyarorszg megszllta a Dlvidket. 1945-ben szadista mdon legyilkoltak 40 000 (20 000 -50 000) magyart. A dlszlv llamalakulatban a szerbek volt a vezet szerep, ezrt annak felbomlsa a ”szerb trianon”, melynek sorn a szerbsg negyede Szerbia hatrain kvlre kerlt. A tbb vszzados orosz szvetsg, ”gazdasgi s titkosszolglati befolys” /Tth-877./ miatt nem EU-tag.
4. Emberfldrajza
1. Nyelve
Szerb: a dlszlv nyelvek kz tartozik
2. Magyarsga
Az 1.9 millis Vajdasgban 250 000 ember mg ma is magyarnak vallja magt (254 e; 2011).
Bcska s a Bnt szaki rszn viszonylagos tbbsgben vagyunk.
3. Vallsa
A szerbek ortodoxok, a magyarok katolikusok s reformtusok
4. Teleplshlzata
A lakossgnak csak fele vrosi.
Kt legnpesebb vrosa Belgrd (1.7 m /2011/) s jvidk (300 e); Nis (250 e), Kragujevc (150 e), Szabadka (100 e).
5. Mezgazdasga
Egy szerbiai mezgazdasgi munks 15 embert kpes elltni /Napi.hu.2013.04.08./.
1. Dlvidk, mn. Alfld: Kukorica v; ”A Vajdasg az orszg lstra. Kivl minsg termfldjein bzt, kukorict, napraforgt s cukorrpt termesztenek. Magas sznvonal a serts- s szarvasmarha tenyszts is.” /Fr8N-52./
2. szerbia, mn. hegyvidk
”A Morava-vlgy szilvafaligetei s szlltetvnyei messze fldn hresek.” /Fr8N-52./ Az itt term szilva egy rszbl sligovica plinkt fznek, a msik rszt pedig aszalva hozzk forgalomba.
6. Ipara
A Krptok s a Balkn-hegysg kztti ”Szerb-rchegysg rzkszletei eurpai viszonylatban is jelentsek. Erre pl Bor vrosnak sznesfmkohszata.” /Fr8N-52./
Belgrdnak ”az orszgos termels felt ad szles sklj ipara van.”/jEur2-441./
7. Szolgltatsai
Az orszg rajta van a Balkn kzlekedsi ftengelyn (Budapest – Belgrd – Szfia – Isztambul). Belgrdot ”a ’Balkn kapujnak’ is nevezik.’”
Kivitelnek negyede mezgazdasgi termk.
A vendgforgalom nem jelents.
8. Vrosai
Bor
Sznesfmkohszata a Szerb-rchegysg rezre pl.
Kzelben raboskodott Radnti Mikls izraelita, magyar klt (Zagubica fltt a hegyekben).
Nis, 250 e
Szerbia 3. legnpesebb vrosa a Morava foly mellett.
A Balkn kzlekedsi csompontja (Belgrd s Szfia kztt).
Itt szletett a keresztnyldzst megszntet Nagy Konstantin csszr.
Belgrd, rgi magyar neve Nndorfehrvr, 1.7 m f
Szerbia fvrosa a Szva Dunai torkolatnl
A vrvdinek ksznhet nndorfehrvri diadal (1456) hetven vvel elodzta a trk hdoltsgot.
”Fontos kzti s vasti csompont” /Fr8N-52. /, mivel itt fut ssze a Szvamenti s Balkni ft (Zgrb – Belgrd – Nis; Budapest – Belgrd – Nis).
Dunai kiktje jelents klkereskedelmi forgalmat bonyolt.
Az egykori Jugoszlvia fvrosa volt, de ipari termelsben Zgrb megelzte.
jvidk, szerbl Novi Sad, 300 e
Szerbia 2. legnpesebb vrosa Bcska dli peremn, a Duna mellett
”A jelents magyar npessg Vajdasg kzpontja.” /Fr8N-52./
Itt zajlott a nmet gynkk ltal is segtett jvidki mszrls, melynek sorn a magyar katonasg 1942-ben mintegy 3000 zsid- vagy partizngyansnak tlt embert gyilkolt meg.
Szabadka, szerbl Subotica, 100 e
Elcsatolt vasti csompont a magyar hatr mellett (tk. a Szeged-Baja vast kiszaktott rsze).
|